Aktuality z Vlastivědného spolku

V této sekci naleznete základní informace z činnosti Vlastivědného spolku, pozvánky na připravované akce, průběžné informace o činnosti spolku.

Taje a zajímavosti osmičkových výročí

přidáno: 3. 9. 2018 9:57, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 3. 9. 2018 9:57 ]

Další letošní beseda se bude zabývat taji a zajímavostmi osmičkových výročí

Od začátku letošního roku pro vás připravujeme pravidelně každý měsíc besedy v Multifunkčním centum v Knihovně Břetislava Kafky v Červeném Kostelci. 

Nejinak tomu bude i na podzim tohoto roku. A protože se nám blíží výročí 100 let od vzniku Československé republiky, rozhodli jsme se všechny besedy směřovat k tomuto výročí, případně okamžikům které významně přispěly ke směřování českého národa a výrazně ovlivnily život lidí na Červenokostelecku. 

Osmičková výročí však mají i své taje a zajímavosti a právě o nich si budeme povídat při naší první besedě plánované na 13.9.2018.
Besedy připravujeme ve spolupráci s Bc. Richardem Švandou, historikem, správcem pevnosti Dobrošov v Náchodě a autorem řady historických a odborných publikací a článků z našeho regionu. 

Beseda začíná od 17:00 hodin (13.9.2018) v Multifunkčním centru (přístup výtahem) v Knihovně Břetislava Kafky v Červeném Kostelci.
Vstupné dobrovolné

Krasličářka Anna Rusová

přidáno: 3. 9. 2018 9:54, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 3. 9. 2018 9:55 ]

Letos (2018) si připomínáme významné životní jubileum známé krasličářky Anny Rusové z Červeného Kostelce

Významná krasličářka paní Anna Rusová letos slaví neméně významné životní jubileum. 

Její žákyně a následovníci jejího umění se rozhodli jí poděkovat drobnou výstavkou kraslic a jejich prací spojené s posezením a povídáním.

Nádherně zpracování jejího odkazu naleznete například na tomto vysílání Toulavé kamery

Přijměte také jejich vřelé pozvání.
Expozice bude v Domku Boženy Němcové od 6.9. do 30.9.2018 (každý den, kromě pondělí)

Vlastivědný spolek se rád přidává k tomu blahopřání.

Karel Kratochvíl - červenokostelecký malíř

přidáno: 3. 9. 2018 9:47, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 3. 9. 2018 9:47 ]

Výstava k výročí 20 let od úmrtí Karla Kratochvíla, významného červenokosteleckého rodáka.

Výstava se uskuteční u příležitosti 20. výročí úmrtí Karla Kratochvíla a představí široké veřejnosti významného rodáka z nedalekého Bohdašína. Na výstavě budou představeny i obrazy z pozůstalosti. 

Výstavu uvede kurátorka výstavy Mgr. Veronika Mesnerová a promluví k ní znalec umělcova díla PhDr. Jiří Němeček.

Zahájení výstavy proběhne v Městské výstavní síni na náměstí T. G. Masaryka v Červeném Kostelci ve čtvrtek 6. září 2018 v 16 hodin.

Výstava se bude konat od pátku 7. září do neděle 30. září 2018, otevřeno bude každý den od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Vstupné dobrovolné

Martin Růžek - 100 let

přidáno: 3. 9. 2018 9:42, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 3. 9. 2018 9:43 ]

Hudebně literární program na počest 100 výročí narození červenokosteleckého významného rodáka Martina Růžka

Knihovna Břetislava Kafky a Vlastivědný spolek Červený Kostelec si vás dovolují pozvat na hudebně literární program na počest 100. výročí narození významného českého herce a červenokosteleckého rodáka Martina Růžka v podání Českoskalického literárně hudebního kvarteta.

Kde: Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky (3 poschodí - výtah)
Kdy: čtvrtek 27.9.2018 od 17:00 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Martin Růžek, vlastním jménem Erhard Martin[1], (23. září 1918 Červený Kostelec – 18. prosince 1995 Praha) byl český herec, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze. V začátku své profesionální kariéry se věnoval rovněž divadelní režii. 
Otec, Antonín Martin, byl obchodník se suknem, maminka byla Ida, rozená Růžková. Erhart vyrůstal ve městě s velkou ochotnickou tradicí. Jeho první "divadelní role" byla role hodného vousatého trpaslíka v mateřské škole. Studium zahájil na gymnáziu v Náchodě. Po smrti otce (1929), se rodina odstěhovala do Hradce Králové, kde pak bydleli v letech 1930 až 1934. Po přestěhování do Prahy matka obsluhovala mandl v Praze–Karlíně a Erhart studoval na karlínském reálném gymnáziu. V roce 1935 se neúspěšně hlásil na pražskou konzervatoř[3]. V roce 1938 maturoval a pokračoval na pražské technice ve studiu lesního inženýrství. Studia však nemohl dokončit, neboť vysoké školy byly nacisty v roce 1939 uzavřeny. Vystřídal několik zaměstnání (číšník, úředník na magistrátě aj.) a věnoval se ochotnickému divadlu – vystupoval v Praze na amatérských scénách, např. divadélko "Čin" (1941–1943). V roce 1943 spoluzaložil ochotnický soubor "D Tvář". Po jeho rozpadu účinkoval v poloprofesionální skupině Václava Laciny "Živé jeviště" (členem skupiny byl např. i Jiří Sovák) a od roku 1944 v satirickém divadle J. Snížka "Rozmarné divadlo". Po uzavření divadel nacisty pracoval v průmyslu

V roce 1944 si zvolil nejprve jako umělecký pseudonym a později i jako zákonné jméno Martin Růžek. Martin po tátově příjmení, Růžek na památku strýce Otmara Růžka, který byl štábním kapitánem generálního štábu Československé armády a který byl popraven v r. 1941 po příchodu Heydricha do Prahy

Teprve po osvobození republiky se začal věnovat divadlu profesionálně a vystřídal postupně několik scén:
1945 až 1946 – Středočeské divadlo Mladá Boleslav
1946 až 1948 – Jihočeské divadlo České Budějovice
1948 až 1956 – Národní divadlo v Brně
1957 až 1963 – Divadlo československé armády (Divadlo na Vinohradech)
1963 až 1990 – Národní divadlo v Praze (v letech 1969 až 1970 šéf činohry ND)
V Mladé Boleslavi začal Růžek rovněž režírovat a psal hry pro děti[6]. Jeho herecký talent se šířeji projevil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kam jej přizval tehdejší ředitel, prof. Jaroslav Hurt a kde spolupracoval např. s režisérem Karlem Konstantinem, který se stal po Hurtovi ředitelem divadla. I později, v brněnském Státním divadle spolupracoval se zkušenými herci jako byli Josef Skřivan, Karel Höger, Vlasta Fabianová, Zdenka Gräfová a režiséry, např. Janem Škodou, Milanem Páskem a Alešem Podhorským. V roce 1956 se vrátil do Prahy - Nuslí a vystupoval ve vinohradském divadle. Od srpna 1963 až do konce roku 1990 byl členem činohry pražského Národního divadla, kde vytvořil přes padesát postav ve hrách českých i světových autorů

Kromě své divadelní a filmové činnosti působil také v rozhlase a televizi a věnoval se natáčení audiopořadů pro děti.

Na jaře roku 1994 postihla Martina Růžka mozková mrtvice. Za pár měsíců poté dostal také infarkt. Martin Růžek zemřel 18. prosince 1995 v Léčebně dlouhodobě nemocných v Praze – Motole. Urna s ostatky byla uložena 18. května 1996 v Červeném Kostelci.  více informací naleznete také zde na wikipedia.org


RK 56-2018

přidáno: 19. 6. 2018 7:34, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 19. 6. 2018 7:35 ]

Vychází nové číslo vlastivědného sborníku Rodným krajem (56-2018)

Právě vychází nové číslo vlastivědného sborníku Rodným krajem. Opět se můžete těšit na mnoho zajímavých článků z našeho regionu, potěšit se historií a překrásnými lidskými příběhy.
A na jaké články se například můžete těšit? Z obsahu vybíráme například články: 
 • Kterak matriky mění "jmeniny" našich obcí 
 • Kde stálo panské bělidlo?
 • Jak rtynští budovali koutek oddechu pracujících.
 • Střípky z let ukončených osmičkou na Náchodsku.
 • 70 let kopané ve Stárkově.
 • Lupičské bandy v našem kraji v roce 1848.
 • K výročí 120 let od dolování uhlí na Jírové hoře u Hronova.
 • Tajné působení CIA na Kladském pomezí.
 • a mnoho dalších zajímavých článků. 
Opětovně se můžete těšit na galérii osobností, zajímavosti z vojenské historie. Nechybí ani novinky z regionální literatury a literární salón. Poutavě se můžete začíst do příběhů a vzpomínek pamětníků a přečíst si zajímavý rozhovor sborníku. A samozřejmě se nezapomíná ani na malé čtenáře v sekci Rodný kraj dětem. Součástí sborníku je i sekce Co, kdy, kde v regionu - plánované výstavy v regionálních muzeích ve II. polovině roku 2018.

Sborník je k dostání v Informačních centrech v regionu (včetně toho našeho v Červeném Kostelci) a dále pak v dalších prodejních místech v regionu. Cena sborníku je 40 Kč.
Beseda - Kdo byl Leopold Abeles

přidáno: 18. 5. 2018 7:59, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 18. 5. 2018 7:59 ]

Na červen pro vás připravujeme besedu s názvem Kdo byl Leopold Abeles, aneb textilnictví na Červenokostelecku

Poslední připravenou besedou před letními prázdninami bude beseda o červenokosteleckém textilnictví, přesněji dle názvu Kdo byl Leopold Abeles, aneb textilnictví na Červenokostelecku.

14.06.2018, Knihovna Břetislava Kafky v Sokolské ulici v Červeném Kostelci
Multifunkční centrum (podkroví s výtahem), od 16:00 hodin

Červený Kostelec byl po celá desetiletí znám, jako textilní město, v němž působila řada velkých a malých textilních podniků. Není proto divu, že před 90 lety vznikl propagační film o městě, v němž se kromě přírodních a historických krás města hovoří především o místním textilnictví. 
Dnes je již vše jinak. Proto si přijďte poslechnout, které významné textilky na území města působily, jak se lidem žilo v tehdejší době a jak se význam textilnictví promítl i do vývoje města.

Přednášet bude Bc. Richard Švanda, historik, správce pevnosti Dobrošov, autor mnoha odborných knih, populárně naučných publikací a článků.
Součástí besedy bude i slavnostní uvedení NOVÉ KNIHY vydané Městem Červený Kostelec s názvem “Encyklopedie osobností Červeného Kostelce” a jejímž editorem byl právě historik Bc. Richard Švanda.

Vstupné na akci je dobrovolné. Těšíme se na vaši návštěvu. 
Pořadatelem výstavy je Vlastivědný spolek při MKS Červený Kostelec. (www.vlastivednyspolek.cervenokostelecko.cz)

PS: Již nyní však pro vás připravujeme další besedy na září - listopad 2018, takže se určitě máte na co těšit.


Beseda - Červenokostelecko za protektorátu 1939-1945

přidáno: 13. 4. 2018 7:56, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 3. 5. 2018 0:32 ]

Zajímavá beseda o Červenokostelecku za protektorátu 1939-1945 se uskuteční v Knihovně Břetislava Kafky v Červeném Kostelci, 17.5.2018

17.05.2018, Knihovna Břetislava Kafky v Červeném Kostelci,
Multifunkční centrum, od 16:00 hodin

Po nacistického okupaci okleštěného Československa 15. března 1939 se změnil dosavadní život obyvatel Červeného Kostelce. Šest let trvalo, nežli se obyvatelé dočkali osvobození.

S čím se lidé museli potýkat, a co jim pomáhalo alespoň na chvíli zapomenout na drsnou válečnou realitu? Jak se život ve městě a okolí za těch šest let změnil, se dozvíte na další přednášce věnované tomuto temnému období 20. století. Během besedy uvidíte i zajímavá a unikátní videa.

Přednášet bude Bc. Richard Švanda, historik, správce pevnosti Dobrošov, autor mnoha odborných knih, populárně naučných publikací a článků.

Vstupné na akci je dobrovolné. Těšíme se na vaši návštěvu.

Pořadatelem výstavy je Vlastivědný spolek při MKS Červený Kostelec.

Výstava Bible 2018

přidáno: 4. 3. 2018 9:27, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 28. 3. 2018 8:29 ]

Od 5.4.2018 můžete v Červeném Kostelci shlédnout unikátní výstavu výtisků bible s názvem "BIBLE - kniha, která psala dějiny"


6.4.-13.5.2018, Výstavní síň na náměstí T.G.M. v Červeném Kostelci

Vernisáž výstavy 5.4.2018 od 16:00 hodin


Unikátní výstava výtisků bible. Během výstavy můžete zhlédnout originální bible od 16. do 20. století, a to nejenom české, ale i zahraniční. Unikátem bude kopie Ďáblovy bible, největší knihy světa, vytvořené knihařstvím Jiřího Fogl a Pavlína Rambová v Žamberku. Návštěvník bude moci spatřit vše, co s vývojem bible souvisí, seznámí se s psacími látkami, vývojem písma, její rukopisnou podobou a proměnami, kterými prošla bible od objevu černého umění do současnosti.

Vernisáž výstavy (5.4.2018) spojená s kulturním programem a komentovanou prohlídkou. Můžete se těšit na ukázku středověké písařské dílny, zkusit si různé kaligrafické techniky, nebo přečíst si staré historické texty.

Můžete se těšit i na další doprovodné akce výstavy jako budou například komentované prohlídky, večerní prohlídky výstavy nebo doprovodné besedy.

Výstava bude otevřena každý den, kromě pondělí, vždy od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné a výtěžek bude použit na další činnost Vlastivědného spolku a přípravu dalších akcí spolku.

Doprovodný program výstavy:

 • 14.4.2018 (17:00) - Komentovaná prohlídka výstavy (Výstavní síň)
 • 18.4.2018 (20:00) - Večerní prohlídka výstavy s programem (Výstavní síň)
 • 19.4.2018 (16:00) - Beseda "Bible v dějinách knižní kultury" (přednáší Bc. Richard Švanda) (Knihovna Břetislava Kafky, Červený Kostelec)
 • 19.4.2018 (18:00) - Komentovaná prohlídka výstavy (Výstavní síň)
 • 24.4.2018 (16:00) - Beseda "Otazníky kolem bible" (přednáší Doc. Jaroslav Brož, Th.D. S.S.L.) (Výstavní síň)
 • 29.4.2018 (17:00) - Komentovaná prohlídka výstava (Výstavní síň)

Těšíme se na vaši návštěvu.

Pořadatelem výstavy je Vlastivědný spolek při MKS Červený Kostelec.


Aktuálně z 13.3.2018

A je to tady - přípravy vrcholí....Dnes jsme si pro naši připravovanou výstavu Bible - kniha, která psala dějiny, která začne vernisáží 5.4.2018 (a samotná výstava bude probíhat od 6.4. až do 13.5.2018) v Červený Kostelec zapůjčili v Městském muzeu v Jaroměři vzácnou Bibli kralickou z roku 1593. 
V roce 1593 bylo v bratrské tiskárně v Kralicích na Moravě vytištěno první vydání bratrského překladu bible v rozsahu šesti dílů, které se od té doby nazývá Bible kralická, někdy také „Šestidílka“. Původní název zněl Bible svatá nebo Bible česká. Za její vznik můžeme být vděční Janu Blahoslavovi, knězi a biskupovi Jednoty bratrské.

Námi zapůjčený díl Šestidílky má kolorované iniciálky a je ve velmi dobrém stavu. Je to jedna z biblí, která skutečně psala dějiny a na kterou se můžete těšit na námi připravované výstavě Bible - kniha, která psala dějiny ve výstavní síni v Červený Kostelec
Aktuálně z 27.3.2018

V pondělí 26. března jsme si zapůjčili (ufff, byla to dřina všechno přestěhovat 😀😀) od knihařství pana Jiřího Fogla a paní Pavlíny Rambové v Žamberku největší exemplář pro naší výstavu Bible - kniha, která psala dějiny, která se bude konat v Červený Kostelec od 6.dubna 2018 (Vernisáž výstavy Bible, která psala dějiny, 5.4.2018).

Je jím Ďáblova bible (Codex gigas). Nejedná se sice o originál, ten je uložen v Královské knihovně ve Stockholmu ve Švédsku, ale o prvotřídní kopii, která má stejné rozměry, stejnou váhu i počet stran, vč. ilustrací. Ďáblova bible dostala své pojmenování po ďáblovi, který je na jedné ze stránek vyobrazen. A i vy ho již brzy uvidíte na naší výstavě.

Těšíme se na vaši návštěvu....😀😀


Kraslice a kroje 2018

přidáno: 4. 3. 2018 9:23, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 20. 3. 2018 9:05 ]

Od 22.3.2018 si můžete v Červeném Kostelci prohlédnout překrásné tradiční kraslice, lidové kroje a úchvatné krojové panenky

23.3.-1.4.2018, Výstavní síň na náměstí T.G.M. v Červeném Kostelci

Vernisáž výstavy 22.3.2018 (čtvrtek) od 16:00 hodin


Na konci měsíce března zavoní červenokostelecká výstavní síň jarem.

Vždyť velikonoce, kraslice a kroje s panenkami potěší děti i dospělé. Můžete se těšit na tradiční velikonoční výstavu. A jak již její název napovídá, můžete očekávat nádherné kraslice z unikátních sbírek paní Rusové, stejně tak i překrásné lidové kroje.

K shlédnutí budou stovky kraslic, desítky lidových krojů a dalších krojovaných panenek. Věříme, že tato výstava vás příjemně potěší, velikonočně naladí a dostatečně inspiruje.

Vernisáž výstavy (22.3.2018) bude spojená s malým kulturním programem a drobným občerstvením.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Pořadatelem výstavy je Vlastivědný spolek při MKS Červený Kostelec.


Osmičková výročí v historii města

přidáno: 4. 3. 2018 9:19, autor: Infocentrum Červený Kostelec   [ aktualizováno 4. 3. 2018 9:28 ]

Přijďte si s námi podebatovat o letošních (osmičkových) výročích města Červený Kostelec - a je jich opravdu hodně....

15.03.2018, Knihovna Břetislava Kafky v Červeném Kostelci

Multifunkční centrum, od 16:00 hodin


Letošní osmičková výročí se významně dotýkají historie našeho města i celé naší země. Vždyť si letos připomínáme takové roky, jako byl rok 1918, 1938, 1948 či rok 1968.

Při této besedě si popovídáme o tom, jak místní obyvatelé žili v průběhu třicetileté (1618-1648) a sedmileté (1756-1763) války, jak přijali zprávu o vyhlášení Československa v roce 1918, jaká situace tu panovala v období mnichovské krize v září a říjnu roku 1938, nebo jaké pocity převažovaly během srpnové okupace v roce 1968. Ale dozvíte se toho mnohem více.

Přednášet bude Bc. Richard Švanda, historik, správce pevnosti Dobrošov, autor mnoha odborných knih, populárně naučných publikací a článků.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Pořadatelem výstavy je Vlastivědný spolek při MKS Červený Kostelec.


1-10 of 72